BEZPIECZNY NAJEM w Warszawie - kawalerki za 1200 złotych pilnie poszukiwane

9/7/2015 | PFRN
 
Dwupokojowe lub kawalerka, najchętniej na Mokotowie, Ursynowie i w Śródmieściu, mniej niż za 1200-1700 zł miesięcznie, często w starym budownictwie, ale o dobrym standardzie. Takich ofert poszukują studenci, którzy chcą wynająć mieszkanie w Warszawie. Pomagają im pośrednicy biorący udział w ogólnopolskiej akcji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości i serwisu Morizon.pl „BEZPIECZNY NAJEM”, która zakończy się 1 października. Wrzesień to ostatni dzwonek na atrakcyjny i rzetelny wynajem.
 

Czego potrzebują warszawscy żacy?
O mieszkanie do wynajęcia pytają głównie studenci. Do akcji „Bezpieczny najem” zgłosiło się 11 stołecznych biur nieruchomości (ich adresy można znaleźć na stronie www.pfrn.pl). Z jakimi potrzebami przychodzą do nich żacy? - Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania blisko uczelni. Prym wiodą dzielnice: Mokotów, Ursynów, Śródmieście. Ważne jest dobre połączenie komunikacyjne z uczelnią. Studenci nie chcą tracić czasu i pieniędzy na dojazdy. Drugim ważnym czynnikiem jest koszt najmu, przy czym najemcy często wybierają starsze mieszkania, co ogranicza ich wydatki – tłumaczy Michał Niewiński, właściciel biura Mieszkanie24.com Nieruchomości. Najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe, bo pozwalają zoptymalizować koszty utrzymania i obniżyć je w stosunku do cen wynajmu kawalerek. Rzadziej studenci pytają o większe lokale. Najbardziej chodliwym towarem są kawalerki do 1200 zł. - Tego typu mieszkań jest relatywnie mało i często studenci są zmuszeni do wygospodarowania 1500 zł – przyznaje Michał Niewiński. Przy mieszkaniach dwupokojowych żacy są w stanie zainwestować do 1700 zł. Pośrednicy zauważają też wzrost wymagań odnośnie wyposażenia, co sprawia, że właściciele tych najtańszych zaczynają podnosić ich standard. Obowiązkowe są dziś podstawowe sprzęty AGD: pralka, lodówka, a także dostęp do Internetu. Mieszkanie powinno być też umeblowane. Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się pojedyncze pokoje, chyba że współlokatorami są inni studenci. Mieszkanie wspólnie z właścicielami nie wchodzi w grę. Jeśli chodzi o czas wynajmu, to część studentów nadal szuka mieszkań tylko na okres roku akademickiego, co spotyka się ze sprzeciwem właścicieli, dla których dwu-trzymiesięczna przerwa osłabia rentowność.
 
 
 
Ile za wynajem?
Stawki czynszów są dziś minimalnie wyższe niż w roku ubiegłym. – Niewielkie, kilkuprocentowe wzrosty , to efekt poprawy koniunktury na równoległym rynku kupna/sprzedaży mieszkań, ale też efekt wzrostu czynszów dla administracji oraz wzrostu kursu franka szwajcarskiego, a przez to wysokości rat kredytów hipotecznych zaciągniętych na zakup wielu z wynajmowanych mieszkań - zauważa Jarosław Święcicki, prezes serwisu ogłoszeniowego Morizon.pl. Za kawalerkę w stolicy zapłacimy średnio 1700 zł, a za mieszkanie dwupokojowe 2350 zł. Wynajęcie mieszkania trzypokojowego to koszt 3150 zł, zaś czteropokojowego – 3500 zł. To najwyższe czynsze w kraju. Podobnie jak w latach ubiegłych największy wyścig z czasem i najostrzejsza rywalizacja toczy się  o nieliczne okazje. - Z naszych obserwacji wynika, że mieszkania oferowane do wynajęcia za najniższe stawki cieszą się kilkakrotnie większym zainteresowaniem poszukujących niż te, których ceny odpowiadają rynkowej średniej. Należy liczyć się z tym, że oferta, która w serwisie pojawi się rankiem, wieczorem może być już nieaktualna. Dlatego, szukając atrakcyjnego mieszkania do wynajęcia, warto systematycznie sprawdzać nowe ogłoszenia, a po znalezieniu takiego, które odpowiada naszym oczekiwaniom niezwłocznie umówić się z oferentem na obejrzenie lokalu – radzi prezes Morizon.pl.
 
Po pierwsze bezpieczeństwo!
Wynajem mieszkań budzi obawy zarówno wśród właścicieli mieszkań, jak i wynajmujących. Co można zrobić, aby transakcja była w pełni bezpieczna? – Potencjalni zainteresowani powinni przede wszystkim sprawdzić czy ten, z którym chcemy podpisać umowę na pewno jest właścicielem mieszkania. Osoby podszywające się pod właścicieli często wykorzystują pośpiech wynajmujących  i brak wiedzy o mechanizmach rządzących rynkiem. Możemy to zrobić sprawdzając akt notarialny i księgę wieczystą. Te ostatnie są dostępne w Internecie – sugeruje Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
 
A jak sprawdzić najemcę? Najprostszy sposób to referencje od poprzednich wynajmujących, okazanie dwóch dokumentów tożsamości przed zawarciem transakcji, zabezpieczenie się kaucją w wysokości najczęściej jednomiesięcznego czynszu oraz podpisanie umowy z rodzicem, a nie studentem. - Oprócz kaucji często wymagane jest potwierdzenie odnośnie miejsca zatrudnienia i dochodów. W przypadku studentów często prosimy rodziców o promesę płatności lub podpisanie umowy najmu, gdyż student zazwyczaj nie posiada dochodów – mówi Michał Niewiński. Jedną z możliwości, która zabezpiecza obie strony jest też sporządzenie umowy najmu okazjonalnego. Właściciel mieszkania zyskuje wówczas gwarancję, że w przypadku rozwiązania umowy lokator opuści mieszkanie, co też poświadcza notarialnie, a najemca pewność, że ustalona wysokość czynszu może ulec zmianie tylko w przypadkach ściśle określonych w dokumencie.
 
 
 
Pomoc profesjonalisty
Tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego uaktywniają się także oszuści i pseudoagencje nieruchomości, które w prasie i w Internecie umieszczają atrakcyjne cenowo oferty wynajmu mieszkań. Pobieranie opłat od 100 do 500 zł za podanie często już niekatulanych adresów to nagminny proceder. – Niestety niewiele poza ostrzeganiem możemy w tej sprawie zdziałać. Ze względu na niską szkodę finansową policyjne śledztwa są najczęściej umarzane. Dlatego warto skorzystać z pomocy biur nieruchomości biorących udział w akcji „BEZPIECZNY NAJEM”. Wszyscy ci pośrednicy posiadają licencję PFRN, organizacji zawodowej z 20-letnim stażem, która jest gwarancją wiedzy i profesjonalizmu. Każdy ma także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej od ewentualnych szkół wyrządzonych podczas wykonywania obowiązków – zwraca uwagę Leszek A. Hardek.

Pośrednicy biorący udział w akcji „BEZPIECZNY NAJEM” pomagają zainteresowanym znaleźć najlepszą ofertę, ustalają tytuł prawny do lokalu, określają warunki najmu, przeprowadzają inwentaryzację mieszkań oraz sporządzają umowy najmu dostosowane do indywidualnych potrzeb najemcy.

Notes

centralny rejestr pośredników i zarządców
CCIM najlepszy program edukacyjny

Partnerzy

  • Centralny Rejestr
  • realtor.com
  • ARCHETON - projekty domów
  • Facebook nieruchomości