Felietony

Najnowsze oferty
Co daje opieka profesjonalnego pośrednika? – cz. 7. „Akt notarialny i przekazanie nieruchomości”

5/30/2016 | Grzegorz Maciejowski
Zbliża się milowymi krokami termin aktu notarialnego. Wszystko dopięte na ostatni guzik. Czy wszystko? To okaże się w trakcie czytania aktu notarialnego. Ktoś zmieni zdanie, notariusz się zagapi, ktoś się spóźni bo są korki, albo realizując przelew po akcie nagle okazuje się, ze przelewu nie da się zrobić z notarialnego komputera. Życie zawsze może spłatać figle. Jednakże im więcej omówione i przygotowane PRZED aktem notarialnym, tym mniej wątpliwości i zatargów w dniu jego odczytania.
 
 
 
Tu chciałem podkreślić 2 kwestie:
  • Notariusz nie jest nieomylny. Należy wraz z notariuszem sprawdzać nazwiska, pesele, numery działek, numery kont. Czasem literówka może spowodować duże późniejsze komplikacje włącznie z uniemożliwieniem kolejnej sprzedaży. Zatem warto w kilka par oczu sprawdzać treść aktu. Czasem się wydaje, ze notariusz wie wszystko i skoro napisał, to jest dobrze. Niestety, notariusz to też człowiek.
  • Często spotykam się ze zdaniem: za prawidłowość transakcji odpowiada notariusz, a pośrednik nie. To nieprawda(!) Notariusz odpowiada za treść aktu. Jednakże notariusz nigdy nie widział nieruchomości, nie rozmawiał z urzędnikiem który wydawał dokumenty do transakcji. Zatem zawsze przyda się dodatkowa osoba, która pomoże i doradzi w takich kwestiach - pośrednik.
Dzień odczytania aktu to nie tylko.... dzień odczytania aktu. To przekazanie pieniędzy - zapłaty za mieszkanie, to dzień przekazania mieszkania, to szereg innych czynności które trzeba wykonać, które zabierają dużo czasu, a niedopatrzenia mogą skutkować kolejnymi czynnościami do wykonania lecz napięcie wtedy rośnie, czy nie będzie z tego tytułu kolejnych problemów. Zadanie pośrednika polega zarówno na zaplanowaniu i przeprowadzeniu klientów przez tą ścieżkę, jak również wyjaśnieniu dlaczego tak, a nie inaczej postępujemy.
 
Kiedy już wyszliśmy z notariatu, czekamy na wpływ środków na konto sprzedającego. Czasem to jest w tym samym dniu, czasem czekamy na przelew kredytu kilka dni. Kiedy ta formalność jest zrealizowana spotykamy się na nieruchomości i spisujemy protokół przekazania nieruchomości. Protokół taki to NIE TYLKO spisanie liczników. To także dokładny opis nieruchomości - jego stanu oraz wyposażenia które zostało. Zdarza się, że stan czy wyposażenie nie zgadza się z tym, co było uzgodnione. Dlatego spisujemy protokół który jest podstawą do dalszych ewentualnych kroków. Dalsze kroki to już indywidualne kroki nowego właściciela do dostawców mediów i zarządcy nieruchomości.
 
Zbliża się koniec opisywanej przeze mnie transakcji. Pozostało omówić…. wynagrodzenie pośrednika. Oczywiście kwota jest uzgodniona i wpisana do umowy pośrednictwa. Klienci mają jednak różnego rodzaju wątpliwości, jak i kiedy należy zapłacić pośrednikowi. Zatem rozwiejmy kilka mitów:
  • Często pośrednik słyszy: „sprzedał Pan w 2 tygodnie - nie napracował się Pan. Proszę opuścić z Pana wynagrodzenia…” - błąd(!) Wiedza i doświadczenie pośrednika pozwoliły zaoszczędzić na wielokrotnym jeżdżeniu na nieruchomość, zaoszczędzić czas. Pośrednik ma SPRZEDAĆ nieruchomość a nie SPRZEDAWAĆ ją. 
  • Klienci uświadamiają sobie, że pośrednik pobiera wynagrodzenie od obydwu stron transakcji. Tak. Ale to wcale nie znaczy, ze bierze podwójne wynagrodzenie. Dla każdej ze stron pośrednik wykonuje inne czynności. I od każdej ze stron pobiera za to oddzielne wynagrodzenie. Zwracam także uwagę, że tzw. oferty bezpośrednie - kiedy pośrednik pobiera wynagrodzenie tylko od sprzedającego najczęściej opisane są wynagrodzeniem 6% od sprzedającego. Tyle powinien otrzymać pośrednik, aby rzetelnie zająć się nieruchomością i transakcją. 
  • Pośrednik pobiera wynagrodzenie po podpisaniu umowy przedwstępnej - tak. Najczęściej praca pośrednika polega na znalezieniu klienta kupującego. Podpisanie umowy przedwstępnej jest potwierdzeniem wykonania umowy pośrednictwa. Zatem należy się pośrednikowi wynagrodzenie. Podkreślam, że pośrednik nie ma wpływu na decyzje stron co do dalszych losów umowy. 
 
Proszę pamiętać o tym, że od wysokości wynagrodzenia zależy.... zaangażowanie pośrednika w transakcje. Podstawowe – wyjściowe wynagrodzenie to 3,69% brutto ceny transakcyjnej. Jeśli ktoś przychodzi i oczekuje wynagrodzenia na poziomie 1,23% to.... pośrednik zaangażuje się tylko w 1/3 w tą transakcje. A tak dla innego przykładu: czy idąc do sklepu z telewizorami.... dostaniemy gdzieś rabat w wysokości 66%? Tak, jeśli towar jest uszkodzony lub wadliwy. Przy następnej transakcji weźmy to pod uwagę negocjując wynagrodzenie pośrednika.
Grzegorz Maciejowski
Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Pośrednik, lic. PFRN 4199


 
 

Notes

Belweder nieruchomości
CCIM najlepszy program edukacyjny

Partnerzy

  • ARCHETON - projekty domów
  • Centralny Rejestr
  • realtor.com
  • Facebook nieruchomości