Felietony

Najnowsze oferty
Najlepsze lokalizacje mieszkań w Rzeszowie

11/8/2016 | Zbigniew Prawelski
Rzeszów od kilku lat rozbudowuje się na potęgę. Jednak niewielu przypuszczało, że tempo rozwoju budownictwa będzie tak szybkie. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc wygrywa wszelkie rankingi a miasto jest czyste i zadbane. Z rozwojem miasta wiąże się wiele nowych zjawisk, które wpływają na preferencje przy zakupie i wynajmie mieszkań. Powszechne staje się zjawisko korkowania centrum miasta i głównych dróg, a co się z tym wiąże wydłuża się czas załatwienia swoich spraw w urzędach czy dotarcia do uczelni i powrotu do domu. Aut ciągle przybywa i dawno ich ilość przekroczyła liczbę mieszkańców. Wiele się „dzieje” w mieście i nic nie pomaga na coraz większe zagęszczanie się śródmieścia. Kupujący szukają mieszkań jak najbliżej miejsca pracy czy nauki. Jeszcze kilka lat temu modne były nowe osiedla na obrzeżach miasta. Dojazd do centrum trwał zaledwie kilka minut. To już przeszłość.
 
  
Następuje zjawisko coraz większego ograniczania dostępu do centrum miasta dla mieszkańców nowych osiedli. Dotyczy to przede wszystkim osiedli jednorodzinnych na obrzeżach miasta. Coraz częściej jako przyczynę sprzedaży mieszkania, czy domu podaje się pogarszającą się komunikację. Tak samo jest w Krakowie, czy w innych miastach. Dlatego najbardziej oblegane są lokalizacje bliżej centrum z dobrą komunikacją. Marzeniem są mieszkania nowe. W porównaniu z innymi miastami jak Warszawa czy Kraków w Rzeszowie są jeszcze działki pod zabudowę w bardzo dobrych lokalizacjach. Rzeszowem zaczynają interesować się firmy zewnętrzne, tutaj tworzy się tzw. Dolina lotnicza, specjalna strefa ekonomiczna, jest wyż demograficzny co jest ewenementem w skali kraju. Proces urbanizacji miasta jest nieunikniony i on postępuje. Zabudowuje się coraz to nowe obszary miasta. Buduje się tam, gdzie kiedyś byłoby to nie do pomyślenia. Powstają tzw. plomby i całkiem nowe obiekty. Jedni architekci ostrzegają przed nadmiernym zagęszczaniem okolic centrum a inni projektują coraz to lepsze rozwiązania.
 
Szczególnie tereny wokół Wisłoka są łakomym kąskiem dla deweloperów. Brak planów zagospodarowania przestrzennego umożliwia bardziej swobodną zabudowę ale problemów z budową w terenach gęsto zaludnionych nie brakuje. Doczekaliśmy czasów, kiedy rzeka płynie przez najlepsze tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Dzielnica Nowe Miasto z ulicami Rejtana i Powstańców Warszawy z jednej strony a Śródmieście Południe z ulicami Hetmańską i Szopena z drugiej strony Wisłoka to najbardziej poszukiwane lokalizacje mieszkań a dla deweloperów pewna inwestycja i wyższe ceny nieruchomości. Same zapowiedzi budowy nowych mieszkań w tych rejonach wywołują zwiększone zainteresowanie. Klienci są wybredni ale skłonni zapłacić więcej byle by ich oczekiwania zostały spełnione. W ostatnich latach deweloperzy z małymi wyjątkami sprzedają wszystko ale to może się już niedługo zmienić. Najlepsze lokalizacje będą zawsze w cenie. To właśnie prężnie rozwijający się ośrodek akademicki w Rzeszowie sprzyja lokowaniu pieniędzy w inwestycje mieszkaniowe bliżej centrum, gdzie siedziby mają uczelnie. W mieście liczącym ponad 185 000 mieszkańców studiuje ponad 60 000 studentów.
 
Zakup mieszkania pod wynajem w Rzeszowie to dzisiaj jedna z najlepszych lokat kapitału. Dla klientów szukających ciszy i spokoju jest kilka atrakcyjnych osiedli mieszkaniowych na obrzeżach miasta w różnym standardzie. Od kilku lat centrum Rzeszowa staje się modne. Tutaj toczy się życie towarzyskie i zawodowe. Szczególnie ludzie młodzi nieustannie garną się do różnych galerii handlowych i na Rynek, który tętni życiem do rana. Nieustannie poszukiwane są mieszkania w kamienicach w centrum miasta ale takich ofert brakuje. Pomimo ciągłych skarg i narzekań mieszkańców zajmujących lokale w kamienicach ścisłego centrum Rzeszowa na huk i głośne zachowanie młodzieży niewiele z nich decyduje się na sprzedaż. Większość mieszkań na parterach zmieniła przeznaczenie i stała się lokalami użytkowymi. Co najmniej kilkadziesiąt osób zainteresowanych jest zakupem dużych mieszkań do remontu w centrum miasta. Z uwagi na specyfikę zabudowy powstają tutaj głównie budynki mieszkalne wysokie z podziemnymi garażami. Obniża to koszty budowy ale najczęściej budzi sprzeciw konserwatora zabytków z uwagi na rujnowanie pamięci historycznej i zakłócanie dotychczasowego krajobrazu. To z kolei bardzo odpowiada zapotrzebowaniu klientów, co w połączeniu z coraz ciekawszymi rozwiązaniami technicznymi i kubaturą mieszkań sprawia, że mieszka się w nich wygodnie. Jak mówią zainteresowani „inwestycje powstają w bólach” a z czasem wszyscy są zadowoleni.
 
Jeszcze kilka lat temu preferowane były osiedla mieszkaniowe i mieszkania na rynku wtórnym. Dzisiaj drogie w eksploatacji duże powierzchniowo mieszkania na osiedlach nie znajdują nabywców. Wysokie czynsze odstraszają klientów. I to się nie zmieni. Plany inwestycyjne na najbliższe lata przewidują, że będzie się budować w rejonach Wisłoka i te lokalizacje jeszcze bardziej będą oblegane. W Rzeszowie nadal koniunktura na nowe mieszkania jest dobra i nie widać przepowiadanej zadyszki na rynku. Coraz bardziej liczy się jednak dobry adres.

 
Zbigniew Prawelski
Doradca Rynku Nieruchomości
Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Notes

Prawelski
CCIM najlepszy program edukacyjny

Partnerzy

  • ARCHETON - projekty domów
  • Facebook nieruchomości
  • Centralny Rejestr
  • realtor.com