Felietony

Najnowsze oferty
Nieruchomości na Mazurach - gdy marzenia sięgają dalej, warto zastanowić się nad zakupem działki, domu czy gospodarstwa rolnego

7/8/2015 | Dariusz Sobolewski
Nieruchomości na Mazurach - gdy marzenia sięgają dalej, warto zastanowić się nad zakupem działki, domu czy gospodarstwa rolnego. 
 
 

Lato w pełni. Żar leje się z nieba. Popularnym miejscem wakacyjnego wypoczynku są Mazury. Można kupić gotowy dom, jednakże klientów najbardziej ekscytuje możliwość wybudowania własnego, wymarzonego domu na najpiękniejszej działce, której wyobraźnia nie jest w stanie ogarnąć. Na co mnie stać? Jak ją znaleźć w rzeczywistości? 
 
Na Mazurach możemy się poruszać po kilku umownych kategoriach nieruchomości np. nieruchomości z tzw. linią brzegową, nieruchomości w pobliżu jezior, inne nieruchomości. Najbardziej popularne, ale i chyba też najbardziej wymagające cenowo dla klientów są nieruchomości z linią brzegową jezior. Duży wpływ na cenę takiej nieruchomości ma rodzaj jeziora, przy którym jest położona oraz możliwość wykorzystania dla inwestycji, czyli przede wszystkim czy istnieje możliwość zabudowy. Zdecydowanie najdroższe są działki przy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Działkę przy jeziorze Kisajno o powierzchni ok. 9000 m2 można nabyć w cenie 35 zł/m2. Na działkę wydano decyzje o budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego. 
 
Kolejne wyjątkowe i prestiżowe miejsce dla osób ceniących prawdziwą mazurską przyrodę i niezakłóconą prywatność, to działka zlokalizowana bezpośrednio nad malowniczym jeziorem Bełdany na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w Puszczy Piskiej. Teren zlokalizowany w samym środku Mazurskiego Parku Krajobrazowego położonego na pograniczu dwóch odmiennych form geomorfologicznych - moreny i sandrów, chroni wielkie bogactwo świata roślin i zwierząt, obfitość lasów, torfowisk, jezior i wód płynących. Dodatkowo w okolicy znajduje się największy na Mazurach ekskluzywny port jachtowy o klubowej funkcji. Tę nieruchomość można nabyć za kwotę ok. 75 zł/m2. Cena metra kwadratowego wydaje się niezbyt wysoka. Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że cała nieruchomość ma powierzchnię prawie 4 ha, cena bliska 3 mln złotych wymaga indywidualnego podejścia do zakupu. 
 
Dużo bardziej przystępne cenowo są nieruchomości położone przy jeziorach zamkniętych. Przykładem może być działka położona przy Jeziorze Sołtmany w cenie 150.000 zł. Za taką kwotę można nabyć 4000 m2 z możliwością zabudowania domem mieszkalnym. W zamian za te cenę otrzymujemy pięknie położoną nieruchomość na lekkim wzniesieniu z cudownym widokiem na jezioro. Nieruchomość o powierzchni 9907 m2 z linią brzegową jeziora Ublik Wielki według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczoną w części jako tereny projektowanej zabudowy zagrodowej wystawiono do sprzedaży za cenę 240.000 zł.
 
W myśl zasady, że dla każdego można znaleźć coś miłego, możemy wyszukać nieruchomość składającą się z dwóch działek geodezyjnych przedzielonych drogą gminną. Jedna z działek niezabudowana o pow. 3000 m2, z wydanymi warunkami zabudowy usytuowana jest na wzniesieniu względem drogi i jeziora, z przepięknym widokiem na jezioro, przeznaczona do zabudowy usługowo-turystycznej z infrastrukturą techniczną oraz druga działka z linią brzegową jeziora Gawlik Wielki o pow. 348m2. Cena ofertowa tej nieruchomości składającej się z dwóch działek to 105.000 zł.
 
Jeśli ktoś poszukuje swojego wymarzonego miejsca na Ziemi, ale nie dysponuje zbyt dużą ilością ”wolnych” pieniędzy powinien zainteresować się nieruchomościami położonymi nieco dalej od jezior. Czy to oznacza, że są gorsze? Otóż zupełnie nie! Nawet grunty położone nieco dalej posiadają walor krajobrazowy, mogą być pięknie położone np. przy lesie. Poza tym – jak powiadają na Mazurach – nigdy nie jest daleko do jeziora. Nawet jeśli jest to kilometr i tak jest to tylko 15 minut spaceru. Dla przykładu, pięknie położoną nieruchomość o powierzchni 1000 m2, przeznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe można nabyć za cenę 30.000 zł. Co prawda odległość do jeziora to blisko 400 m, ale cena mówi sama za siebie. 
 
Podaż nieruchomości jest dość duża. Nie oznacza to wcale, że w atrakcyjnych ofertach można przebierać jak w ulęgałkach. Te naprawdę bardzo atrakcyjne, i to nie tylko ze względu na cenę, zwykle nie czekają zbyt długo na nowego nabywcę. Nieruchomości z dostępem do jeziora są najczęściej poszukiwane. Dowodem na atrakcyjność mazurskich nieruchomości jest fakt, że niezależnie od sytuacji politycznej i ekonomicznej są one często wybierane jako rodzaj inwestycji, miejsce przeznaczone do wypoczynku lub też jako miejsce do zamieszkania.
 
 
Dariusz Sobolewski
Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, 
Mazurskie Biuro Nieruchomości s.c.

Notes

MBN mazurskie biuro nieruchomości
CCIM najlepszy program edukacyjny

Partnerzy

  • realtor.com
  • Facebook nieruchomości
  • Centralny Rejestr
  • ARCHETON - projekty domów