Felietony

Najnowsze oferty
O wynajmie mieszkań w Toruniu

7/22/2015 | Leszek A. Hardek
Studenci najchętniej wybierają lokalizacje w pobliżu uczelni, czyli jeśli chodzi o Toruń to głównie w pobliżu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Bielany; os. Reja, Fałata, Zieleniec, Uniwersyteckie jak również Przedmieście Bydgoskie, Przedmieście Chełmińskie). Oczywiście najdroższe mieszkania dla studentów są przy samej uczelni (ul. Gagarina). Różnice cenowe są widoczne w miesiącach zwiększonego popytu tzn. wrzesień/październik. W pozostałych miesiącach roku tych różnic tak nie widać w wymienionych lokalizacjach. Tańsze mieszkania można znaleźć na lewobrzeżu (Rudak, Stawki i na Rubinkowie). Jednak odległość i czas poświęcony na dojazdy na uczelnię czy choćby do centrum miasta powodują, że lokalizacje te nie są popularne wśród studentów nawet po otwarciu nowego mostu na Wiśle.

Wśród wymagań właścicieli mieszkań często spotyka się dążenie do podpisania umowy najmu przez jednego z rodziców. Przy wynajmach wieloosobowych (kilku studentów w jednym mieszkaniu) niektórzy właściciele preferują umowy podpisane z jedną osobą, która odpowiada za płatności, z góry określają również maksymalną liczbę osób, która może zamieszkać w mieszkaniu. Zdarzają się również sytuacje, w których wynajmujący nie wyrażają zgody na najem jedynie na 10 miesięcy (rok akademicki), chcą podpisać umowę na dłuższy czas. Najczęściej spotykanym zabezpieczeniem jest jednomiesięczna kaucja. Coraz częściej pojawiają się również oczekiwania zawarcia umowy najmu okazjonalnego, która wśród studentów (liczących każdą złotówkę) niestety nie cieszy się popularnością.

W Toruniu (w mieszkaniach blisko UMK) istnieje też "specyficzny" sposób wynajmowania mieszkań. Mianowicie właściciele wynajmują pokoje (miejsce w pokoju) pobierając opłatę 300-600zł od osoby. Te mieszkania jednak znacznie rzadziej pojawiają się w ofercie biur nieruchomości.


Leszek A. Hardek
INTERCENTRUM, Toruń


Biuro INTERCENTRUM z Torunia bierze udział w akcji PFRN Bezpieczny Najem, szczegóły: http://www.fagora.pl/bezpieczny-najem.html

Notes

INTERCENTRUM nieruchomości mieszkania domy Toruń
CCIM najlepszy program edukacyjny

Partnerzy

  • ARCHETON - projekty domów
  • Centralny Rejestr
  • Facebook nieruchomości
  • realtor.com