Przegląd prasy

Najnowsze oferty
Przegląd prasy 27.02 - 4.03.2017

3/4/2017 | PFRN - Fagora.pl
 
 
 • Czy to już hossa na rynku domów?

  Zdaniem Pawła Sekuły, eksperta Private House Brokers, zainteresowanie domami się zwiększa. – Rośnie też podaż takich budynków, chociaż zmienia się ich rodzaj – zwraca uwagę. – Deweloperzy skupiają się na domach w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej, które stają się alternatywą dla mieszkań w centrum miasta. Młoda rodzina, która marzy o domku z ogródkiem, w którym będą się bawiły dzieci, zupełnie inaczej widzi swoje potrzeby, gdy dzieci dorastają i mają wiele zajęć. Wtedy jest najlepiej, by ten dom z ogródkiem mieścił się w centrum miasta. Po kilku kolejnych latach dzieci opuszczają rodzinne gniazdo i przestrzeń staje się często za duża i za droga. Kiedy kończymy życie zawodowe, zaczynają się marzenia o spokojnej okolicy z dobrym dojazdem do służby zdrowia. Dlatego też domu poszukuje się na potrzeby obliczone na najbliższych pięć–dziesięć lat, a nie na pokolenia, jak to kiedyś bywało…

  Rzeczpospolita; 27-02-2017 • Rosną problemy klientów spółki Dolcan zamieszanej w upadłość SK Banku

  O Dolcanie, jednym z większych warszawskich deweloperów, głośno zrobiło się na przełomie 2015 i 2016 r. Firma przerwała wtedy prace na budowach, uderzona przez niewypłacalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank). Grupa Dolcan finansowała w nim swoje inwestycje mieszkaniowe. Z drugiej strony w aktach sądowych upadłego SK Banku znalazła się informacja, że rok temu kredyty zaciągnięte przez spółki z grupy Dolcan wynosiły ponad 1,4 mld zł i należy traktować je jako stracone.

  Gazeta Prawna; 28-02-2017 • Przeciętny styczeń dla hipotek

  Banki w styczniu tego roku udzieliły kredytów na nieruchomości mieszkaniowe o wartości 3,049 mld zł – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Dla porównania w grudniu było to więcej, bo 3,395 mld zł, także w listopadzie kwota ta była wyższa i wyniosła 3,216 mld zł. Na pierwszy rzut oka nienajlepsza sprzedaż hipotek w styczniu może być zaskakująca, bo program „Mieszkanie dla młodych" był rozchwytywany w tamtym miesiącu – w ciągu 31 dni rozeszła się prawie całość środków pozostałych do rozdysponowania w 2017 r., więc Bank Gospodarstwa Krajowego musiał od 1 lutego wstrzymać przyjmowanie wniosków o dopłaty (musiał to zrobić po zarezerwowaniu 95 proc. kwoty zaplanowanej w ustawie budżetowej na ten rok). Jednak prawdopodobnie efekty dopłat z MdM po prostu nie zdążyły się jeszcze pojawić w wynikach sprzedaży hipotek. Prawdopodobnie nastąpi to w kolejnych miesiącach.

  Rzeczpospolita; 01-03-2017 • We wspólnocie mąż nie kupuje domu od żony

  Jeśli małżonkowie rozszerzą wspólność majątkową o nieruchomość będącą wcześniej w majątku osobistym jednego z nich, nie oznacza to, że drugi ją nabywa – orzekł WSA we Wrocławiu. Sprawa dotyczyła mężczyzny, którego żona, będąc jeszcze panną, kupiła działkę z domem. Po 7 latach oboje wzięli ślub, a miesiąc później, stając przed notariuszem, poszerzyli wspólność ustawową małżeńską m.in. właśnie o działkę z domem. Teraz planowali ją sprzedać. Zasadniczo taka transakcja nie powinna być opodatkowana, bo od nabycia nieruchomości przez kobietę już dawno minęło pięć lat.

  Gazeta Prawna; 02-03-2017 • Bez 60 tys. zł nie ma co myśleć o mieszkaniu

  Open Finance oszacowało ile pieniędzy należy posiadać, żeby móc przymierzać się do kupna kawalerki na kredyt. Samo odłożenie 20 proc. wkładu własnego może nie wystarczyć. Dodatkowe koszty zawarcia transakcji i zaciągnięcia długu mogą wynieść nawet 3 proc. wartości nowego mieszkania. W przypadku lokali używanych trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami w wysokości aż 8 proc. wartości nieruchomości. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty i chcąc kupić używaną, 30-metrową kawalerkę w Warszawie, należy dysponować kwotą ponad 60 tys. zł. W przypadku Zielonej Góry wystarczy niecała połowa tej kwoty – blisko 26 tys. zł. To najtańsze miasto z lokalizacji wyszczególnionych przez Open Finance.

  Rzeczpospolita; 03-03-2017
 • Dane GUS wskazują na wzrost liczby mieszkań na tysiąc osób.

  Najnowsze dane GUS potwierdzają niewielką poprawę liczby mieszkań na tysiąc osób oraz metrażu domów i lokali - wynika z raportu firmy RynekPierwotny.pl. Oprócz pozytywnych zmian, widoczne są również niepokojące procesy np. wyludnianie się miast.

  Gazeta Prawna; 04-03-2017


 

Notes

zapytaj eksperta
CCIM najlepszy program edukacyjny

Partnerzy

 • Facebook nieruchomości
 • ARCHETON - projekty domów
 • realtor.com
 • Centralny Rejestr