Przegląd prasy

Najnowsze oferty
Przegląd prasy 13-18.02.2017

2/18/2017 | PFRN - Fagora.pl
 
 
 • Kończą się dopłaty z programu "Rodzina na swoim"

  W tym roku skończą się dopłaty dla pierwszych beneficjentów programu Rodzina na Swoim. Państwowe wsparcie polega na pokryciu kosztów połowy odsetek od rat kredytu hipotecznego. Pierwsze umowy podpisano w roku 2009. Wsparcie było zagwarantowane na osiem lat. W tym roku dofinansowanie straci ponad 30 tysięcy osób. Następcą programu Rodzina na swoim jest program Mieszkanie dla młodych, który polega na pokryciu kosztów ostatniej raty wypłacanego kredytu hipotecznego. Jego działanie zakończy się w przyszłym roku.

  Biznes.onet.pl; 13.02.2017 • Ceny nieruchomości. Gdzie właśnie potaniały mieszkania?

  Na rynku wtórnym w kilku miastach ceny spadły i są najniższe od miesięcy. Tylko na północy kraju stawki transakcyjne nieco poszły w górę. Największe spadki dotyczą Poznania, gdzie średnia cena nabywanych lokali wynosi ponownie poniżej 5 tys. zł za mkw. (obecnie 4932 zł). Odpowiednio: o 4,8 proc. i 4,5 proc. spadły ceny mieszkań w przypadku Wrocławia i Łodzi. W pierwszym z miast obecne średnie stawki transakcyjne (5164 zł za mkw.). Spadki cen nie ominęły też stolicy Małopolski, gdzie za mkw. płaci się dziś średnio 5826 zł (3,6 proc. mniej niż w poprzednim notowaniu). Spośród badanych miast tylko w Gdańsku nastąpił nieznaczny wzrost średnich cen transakcyjnych (0,5 proc.). Jeśli natomiast chodzi o Warszawę, stawki transakcyjne stanęły w miejscu.

  Rzeczpospolita; 14.02.2017 • Nie przeinwestuj mieszkania do remontu

  Z danych pośredników WGN wynika, że jeśli lokal wymaga nakładów finansowych, cena transakcyjna może być niższa nawet o kilkadziesiąt procent. Problemem jest jednak dobra wycena. Przede wszystkim trzeba dobrze skalkulować koszt prac remontowych i obecną wartość nieruchomości. Osoba, która nie posiada odpowiednich środków na ten cel – może ubiegać się o kredyt hipoteczny na remont. Może być on przyznany jako górka przy kredycie na zakup nieruchomości. Zabezpieczeniem takiego kredytu będzie przyszła wartość mieszkania, po przeprowadzeniu prac. Co jednak najważniejsze – jeśli kupujemy w celach inwestycyjnych, pamiętajmy, by zakres remontu dostosować do planowanej oferty, ale również specyfiki danej lokalizacji.

  Biznes.onet.pl; 15.02.2017 • Stracą dopłaty, raty skoczą w górę

  Szykują się gorsze czasy dla kredytobiorców zadłużonych w rodzimej walucie. Prawie 31 tysięcy osób musi się przygotować na skokowy wzrost rat w związku z ustaniem dopłat do kredytów w ramach programu „Rodzina na swoim". Ale nie tylko ich raty pójdą w górę, i nie tylko z powodu braku dopłat. Rynek spodziewa się wzrostu stawki WIBOR, od której zależy oprocentowanie kredytów w złotych. Pod koniec 2017 roku WIBOR 3M może być na poziomie około 1,88 proc. To o 0,15 pkt. proc. wyżej niż dziś. W znacznie gorszej sytuacji są osoby, które zadłużyły się przed ośmioma laty korzystając z dopłat z programu „Rodzina na swoim". Osoby, które zadłużyły się w 2009 roku obecnie muszą się liczyć ze skokową podwyżką raty wraz z ustaniem dopłat.

  Rzeczpospolita; 16.02.2017 • Warszawa: ponad 2 mln zł na likwidację barier architektonicznych

  Ponad dwa miliony zł wyda w tym roku Warszawa na likwidację barier architektonicznych w stolicy, np. obniżanie krawężników przy przejściach dla pieszych czy zainstalowanie tzw. pasów ostrzegawczych - poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Władze Warszawy usuwają bariery od 2014 r. we współpracy ze stroną społeczną, m.in. stowarzyszeniem SISKOM, które tworzy mapę utrudnień w poruszaniu się po stolicy. W 2014 r. usunięto 209 barier architektonicznych, w 2015 r. - 211, a w ubiegłym roku - 197. Według Kaznowskiej w 2017 r. usuwane będą te bariery, które są dla warszawiaków uciążliwe, ale łatwe i szybkie do likwidacji; tak by nie było konieczności prowadzenia długotrwałych i kosztownych przedsięwzięć. To przede wszystkim wysokie krawężniki, nierówne chodniki, źle ustawione znaki drogowe i kosze na śmieci, brak pasów ostrzegawczych, płytek z "wypustkami" informujących np. niewidomych, że za chwilę z chodnika wchodzi się na ulicę. Poważniejsze remonty i przebudowy - zaznaczyła - także będą przeprowadzane, ale z innych funduszy. W Wawrze w 2017 r. mają zostać m.in. zmodernizowane przejścia na ul. Bystrzyckiej, przy skrzyżowaniach z ulicami: Trocinową, Bartoszycką, Biernacką, Podkowy i Oliwkową.Ponadto w stolicy planowane jest wytyczenie przejścia naziemnego przez ul. Czerniakowską przy Chełmskiej oraz przez ul. Raszyńską przy Koszykowej. Kompleksowo mają być przebudowane ulice: Miodowa i Al. Jana Pawła II. Miasto zapowiada, że pojawią się też nowe przejścia naziemne przy Dworcu Centralnym, m.in. przy Rondzie Czterdziestolatka.

  Biznes.onet.pl; 17.02.2017 • Nieodśnieżony, śliski chodnik może nas sporo kosztować.


  Zima z reguły daje się we znaki nie tylko kierowcom. Śnieg i lód są również dużym zagrożeniem dla pieszych. D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. przypomina, że właściciele i zarządcy prywatnych czy firmowych posesji powinni zadbać o swój fragment chodnika. Za jego nieodśnieżenie grozi wysoki mandat, a jeśli ktoś się na nim poślizgnie i dozna urazu, także pozew o odszkodowanie. Lepiej więc dmuchać na zimne, uczulają eksperci ubezpieczyciela.

  Gazeta Prawna; 18-02-2017

 

Notes

zapytaj eksperta
CCIM najlepszy program edukacyjny

Partnerzy

 • Centralny Rejestr
 • Facebook nieruchomości
 • ARCHETON - projekty domów
 • realtor.com