Przegląd prasy

Najnowsze oferty
Przegląd prasy 20-25.03.2017

3/25/2017 | PFRN - Fagora.pl

 
 • Balkon też jest częścią mieszkania

  Dobudowanie balkonu jest również celem mieszkaniowym, który pozwala na skorzystanie z ulgi w PIT – potwierdził dyrektor łódzkiej izby skarbowej. Z pytaniem wystąpiła podatniczka, która odziedziczyła jedną czwartą części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Udział ten sprzedała przed upływem pięciu lat od otrzymania spadku. Część pieniędzy przeznaczyła na dobudowanie balkonu w lokalu, w którym mieszkała. Wcześniej było w nim tylko okno balkonowe, z wyjściem na szerokość parapetu, zabezpieczone drabinką. Podatniczka uważała, że ta część dochodu ze sprzedaży udziału, którą przeznaczyła na dobudowanie balkonu, jest zwolniona z podatku dzięki art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości, które zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Takim celem jest nie tylko zakup własnego lokalu mieszalnego, ale też jego budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa i remont (art. 21 ust. 25 ustawy).

  Gazeta Prawna; 20-03-2017 • Miliony stron akt w sprawie franka

  Szczecińska prokuratura ma zajęcie na 100 lat. Banki wynajmują ciężarówki, żeby dostarczyć akta do śledztwa w sprawie kredytów frankowych. Śledztwa w sprawie Enronu czy piramidy Madoffa to wprawka dla młodego audytora i księgowego wobec wyzwań, z jakimi przyjdzie się zmierzyć śledczym ze Szczecina. W czerwcu ubiegłego roku prokuratura regionalna wszczęła śledztwo w sprawie kredytów frankowych pod kątem oszustw na szkodę klientów banków. Zlecenie poszło z Prokuratury Krajowej na podstawie zawiadomienia złożonego przez stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. W marcu tego roku w śledztwo zaangażowała się dodatkowo Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie wiadomo, dlaczego prokuratorzy wezwali ją na odsiecz, bo wydaje się, że bardziej...

  Puls Biznesu; 21-03-2017 • Luka w prawie pozwalała optymalizować podatek od nieruchomości.

  Podatnicy, którzy wyodrębnili lokale w budynku do końca 2015 r., mogli obniżyć podatek od nieruchomości od części wspólnej – potwierdził NSA. Wprawdzie chodziło o metodę optymalizacji popularną przed 2016 r., ale wyrok sądu kasacyjnego jest precedensowy. NSA potwierdził w nim, że obowiązujące wtedy przepisy pozwalały na znaczne oszczędności w podatku od nieruchomości. Wystarczyło wyodrębnić lokale w budynku. Dzięki takiemu zabiegowi współwłaściciele płacili podatek od nieruchomości od całej powierzchni wyodrębnionych lokali, a od powierzchni użytkowej części wspólnej – jedynie od jej ułamka (zgodnie z obowiązującym do końca 2015 r. art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Jeżeli w wyniku wyodrębnienia lokali lwią część budynku stanowiła część wspólna, to podatnicy osiągali duże oszczędności.

  Gazeta Prawna; 22-03-2017 • Zablokują usuwanie cennych drzew.

  Gminy zablokują usuwanie cennych drzew. Stawki za pozbycie się ich na firmowej działce ustali minister. Mimo obietnicy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że szybko zostanie rozwiązany problem dzikiej wycinki, tak nie będzie. Już dwie próby przeprowadzenia pierwszego czytania projektu PiS w sprawie wycinki skończyły się niepowodzeniem. Kolejna będzie za dwa tygodnie, już na trzecim posiedzeniu Sejmu w tej sprawie. Po zgłoszonych jednak w środę przez PiS poprawkach ewidentnie widać, że likwidacja zezwoleń na wycinkę na prywatnych posesjach było błędem i PiS chce wrócić częściowo do starych rozwiązań, tj. tych sprzed Nowego Roku. Pierwotnie posłowie PiS proponowali prostą inwentaryzację. Właściciel nieruchomości miał zgłaszać w urzędzie gminy czy miasta planowaną wycinkę, a urzędnik obowiązkowo zgłoszenie przyjąć. Następnie przez ?pięć lat od daty wycinki obowiązywałby zakaz prowadzenia na tej nieruchomości działalności gospodarczej. Za złamanie zakazu miały grozić wysokie kary.

  Rzeczpospolita; 23-03-2017 • Zmiany w kredytach hipotecznych.

  KNF będzie miała pół roku na rejestracje pośredników kredytowych, zamiast 30 dni - przewidują trzy poprawki Senatu do ustawy o kredycie hipotecznym, które w czwartek przyjął Sejm. Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami ma zapewniać większą ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne. Przewiduje również ograniczenia w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, zobowiązuje kredytodawcę do przekazania decyzji kredytowej w terminie nie dłuższym niż 21 dni, wprowadza zakaz sprzedaży wiązanej, czyli uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego. W myśl ustawy banki będą miały obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą. Dopiero gdy restrukturyzacja nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania. W ustawie znalazły się również regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości. Informacje o warunkach kredytów hipotecznych mają trafić do tzw. porównywarek internetowych, które mają klientom ułatwić dokonanie wyboru kredytu. Trzy poprawki Senatu, które w czwartek przyjął Sejm, przesądzają o wydłużeniu terminów na rejestrację pośredników kredytowych przez KNF do sześciu miesięcy (w dotychczasowych zapisach było to 30 dni). Podczas prac parlamentarnych posłowie doprowadzili do skreślenia zawartego w rządowym przedłożeniu zakazu wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawcę. Zapis ten nie został też przywrócony w Senacie, choć zwracał się o to do senatorów przewodniczący KNF Marek Chrzanowski, argumentując, że jeśli tego zapisu nie będzie, pośrednicy będą zainteresowani, by umów kredytowych było jak najwięcej, a nie będą zwracali uwagi na ich jakość.

  Rzeczpospolita; 24-03-2017 • UOKiK ws. frankowiczów: trzeba powołać specjalne wydziały w sądach.

  Można rozważyć, czy nie powołać specjalnych wydziałów w sądach, zajmujących się m.in. kredytami walutowymi - mówi w rozmowie z PAP prezes Urzędu Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. Zapowiada, że złoży taką propozycję ministrowi sprawiedliwości. Zdaniem prezesa UOKiK, prezydencki projekt o zwrocie części spreadów frankowiczom nie rozwiązuje całego problemu walutowych kredytów mieszkaniowych.

  Rzeczpospolita; 25-03-2017

 
 
 

Notes

zapytaj eksperta
CCIM najlepszy program edukacyjny

Partnerzy

 • realtor.com
 • ARCHETON - projekty domów
 • Centralny Rejestr
 • Facebook nieruchomości