Przegląd prasy

Najnowsze oferty
Przegląd prasy 3-8.04.2017

4/8/2017 | PFRN - Fagora.pl

 
 • Czy smog w Polsce to akcja, która wywoła reakcję w mieszkaniówce?

  Coraz szerzej opisywanym w mediach skutkiem fatalnego stanu powietrza w licznych ośrodkach miejskich kraju jest swoista „migracja ekologiczna”, czyli coraz powszechniejszy trend przeprowadzek z miast o najbardziej trującej atmosferze do lokalizacji o znacznie przyjaźniejszych parametrach zanieczyszczenia powietrza. Zjawisko to tymczasem dotyczy głównie Krakowa, w którym ekologiczny dyskomfort zamieszkiwania staje się dla coraz większej liczby osób po prostu nie do zniesienia. Z kolei głównym beneficjentem problemu zatrutej rodzimej atmosfery jest Trójmiasto, którego problem smogu (13 µg/m³) dotyka w nieporównywalnie mniejszym stopniu niż resztę kraju, przyciągając coraz częściej „ekologicznych migrantów” nie tylko z Krakowa ale ponoć już także z Warszawy. Obecnie najczęściej mówi się o przeprowadzających się z Krakowa do Trójmiasta informatykach, czy też wszelkiej maści specjalistach IT, czyli przedstawicieli bodaj najbardziej dziś uprzywilejowanej pod każdym względem grupy zawodowej w kraju. Jak wynika z ostatniego raportu REAS, w ubiegłym roku na fali historycznych rekordów sprzedażowych na pierwotnym rynku mieszkaniowym, w Krakowie deweloperzy sprzedali zaledwie 5 proc. więcej lokali niż w roku 2015. W Trójmieście natomiast analogiczny progres sprzedaży wyniósł aż 26 proc. i należał do jednych z najwyższych w kraju.

  Forsal; 03.04.2017 r • Rząd Portugalii uruchomił bezpłatny rejestr budynków i gruntów rolnych

  Minister wyjaśnił, że nowa regulacja była niezbędna, gdyż wielu Portugalczyków nie rejestrowało dotychczas w gminach posiadanych przez siebie budynków i ziem z uwagi na konieczność ponoszenia kosztów. Minister rolnictwa przyznał, że dwuletni okres bezpłatnego rejestrowania własności ma pomóc administracji tego kraju w określeniu dokładnej wielkości nieużytków rolnych, a także budynków gospodarczych na terenach wiejskich. Przedstawiciel rządu powiedział, że posiadanie dokładnych statystyk z rejestrem adresów właścicieli zabudowań rolnych i gruntów może pomóc w walce z częstymi w Portugalii pożarami.

  Biznes.onet.pl; 04.04.2017 r.
 • Sprzedaż mieszkań. Koniec hossy w 2018 roku

  Rok 2017 może okazać się ostatnim rokiem hossy dla deweloperów. Stracą bowiem na znaczeniu główne czynniki napędzające sprzedaż w ubiegłych latach. Prawdopodobna podwyżka stóp procentowych sprawi, że lokowanie oszczędności w mieszkaniach nie będzie już tak atrakcyjne. Kolejnym efektem wzrostu stóp procentowych będzie wzrost ceny kredytów hipotecznych, a tym samym spadek ich dostępności. Mieszkanie+ także nie zwiększy popytu na lokale deweloperskie. Biorąc pod uwagę typowe dla rynku mieszkaniowego opóźnienie w reakcji na zmiany makroekonomiczne, zmiany trendu należy spodziewać się właśnie w roku 2018.

  Rzeczpospolita; 05.04.2017 r.
 • Cena mieszkań. Dobre nie musi być drogie?

  Zdaniem prof. Hajo Neis'a przyzwyczailiśmy się do postrzegania i doświadczania jakości wyłącznie w kategoriach finansowych. Tymczasem architektura i urbanistyka dysponują wieloma narzędziami, które pozwalają zapewnić wysoką jakość życia przy relatywnie niskim koszcie. Kluczowe jest pytanie: czy da się tanio budować dobrej jakości mieszkania? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Aby to osiągnąć trzeba przyjrzeć się realnym potrzebom ludzi. Najważniejsze z nich to poczucie bezpieczeństwa, możliwość identyfikacji z miejscem i grupą społeczną, łatwość nawiązywania relacji z innymi.

  Rzeczpospolita; 06.04.2017 r. • Wiceminister budownictwa: W tym roku pierwsze lokale z programu Mieszkanie plus

  Jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego jest program Mieszkanie plus, zgodnie z którym powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za mkw.W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez skarb państwa i gminy. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.

  Gazeta prawna; 07.04.2017 r.  • Sejm zdecydował. Będzie zaostrzenie prawa dot. wycinki drzew

  Sejm zaostrzył w piątek obowiązujące od stycznia prawo dotyczące wycinki drzew. Po zmianie przepisów właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić zamiar wycinki do urzędu gminy. Nowe przepisy zaostrzają obowiązujące od nowego roku prawo dotyczące wycinki drzew na prywatnym gruncie. Przewidują, że prywatny właściciel gruntu, chcąc dokonać wycinki drzew na swojej nieruchomości, będzie musiał zgłosić to wcześniej do gminy. W ciągu dwóch tygodni urzędnik ma dokonać oględzin działki i sprawdzić stan faktyczny - np. czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Jeżeli gmina w ciągu kolejnych 14 dni nie wyrazi sprzeciwu do planowanej wycinki (tzw. milcząca zgoda), to wtedy będzie można ją przeprowadzić. Nowela zakłada ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, na której rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za usunięcie tych drzew.

  Rzeczpospolita; 08-04-2017 r.Notes

centralny rejestr pośredników i zarządców
CCIM najlepszy program edukacyjny

Partnerzy

 • ARCHETON - projekty domów
 • Centralny Rejestr
 • Facebook nieruchomości
 • realtor.com